Ücretsiz

Dead Ahead

Editörün Puanı
  • Grafik
  • Oynanabilirlik
  • Ses

Artık zombi teması ve sonsuz koşu türünde olan oyunlar eskisi kadar heyecan yaratmıyor olsa bile kaliteli bir yapım karşımıza çıktığında kayıtsız kalamıyoruz. Hele bir de buna retro grafikler eklenmişse yaşattığı nostalji havası bir başka oluyor. Zombi, sonsuz koşu, retro grafik üçlüsü ile dikkatimizi çeken oyunlardan biri geçtiğimiz günlerde App Store’da yerini alan Dead Ahead isimli oyun. Mobirate‘in geliştirdiği oyunun dağıtımcılığını Chillingo üstlenmiş.

Dead_Ahead_1

Sonsuz koşu denildiğinde ilk akla gelen Temple Run ve benzeri bir oynanış oluyor. Fakat Dead Ahead sandığınızın aksine oldukça farklı ve heyecanlı bir oyun deneyimi sunuyor bize. Peşimizde büyük bir zombi sürüsünün olduğu oyunda üstüne atladığımız scooter ile onlardan olabildiğince kaçmaya çalışıp hayatta kalmak için çabalıyoruz. Kontroller oldukça basit ancak oyun için bunu söylemek zor. Zombilerden kaçarken karşımıza çıkan engeller bizi yavaşlatıyor ve yolda kalmış bir arabaya çarpınca motordan düşerek zombilere yem oluyoruz. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekiyor. Yavaşladığınızda bir anda tamponunuzun dibinde bitiveren zombileri silahınız ile saf dışı bırakabiliyorsunuz fakat bazılarını öldürmek sandığınız kadar kolay olmadığı için sürekli engellerden kaçınarak hızınızı düşürmemek ve bir anda yön değişerek onların engellere takılmasını sağlamak en akıllıca oynanış şekli oluyor.

Dead_Ahead_3

Monoton sonsuz koşu türündeki oyunların aksine fazlasıyla geliştirilebilir seçenekler sunan Dead Ahead bir rank sistemi ile geliyor. Rank seviyeniz yükseldikçe aktif olan bazı silah ve motorsikletleri alabiliyorsunuz. Daha hızlı motorsiklet ve daha güçlü silahların sahibi olmak oyunu sizin için biraz daha kolaylaştırarak oynanabilir bir hale getiriyor. Oyun içi satın alma yaparak ekstra puan sahibi olabiliyorsunuz ancak bu rank sistemi sayesinde bütün seçeneklere paranızla dahi bir anda sahip olamıyorsunuz. Bu da kaçış esnasında adrenalini sonuna kadar yaşamanız anlamına geliyor 🙂

Dead_Ahead_2

Göz alıcı retro grafiklere sahip oyunda biraz duraksayıp şöyle bir detaylara baktığınızda ince ayrıntıların ne kadar hoş olduğunu farkediyorsunuz. Oyunun hareketli temposu yanında müzikleri biraz yavaş kalıyor ve sizi tam anlamıyla havaya sokamıyor ama ses efektleri için bunu söylemek zor. Özellikle motor ve hızlanma sesleri oldukça güzel.

Sonuç olarak Dead Ahead benzersiz bir oyun olmayabilir ama bu tür oyunlara farklı bir derinlik kazandırdığı kesin. Sonsuz koşu türünden hala sıkılmadıysanız ücretsiz olarak gelen oyunu buradan indirebilirsiniz. Ama daha öncesinde aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm.

** Günlük fırsatlar ve bazı incelemelerimize ait promosyon kodlarını kaçırmamak için bizi Facebook ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Puan ver