$1.99

Dermandar Panorama

Editörün Puanı
Kullanıcı Puanı
  • Arayüz
  • Kullanım
  • Fiyat

Geniş bir alanı fotoğraflamak için panorama modundan etkili hiçbir şey yoktur. iOS 5 ile iPhone kamerasına yeni özellikler eklenmiş olsada hala bir çok yeteneği eksik ve bunu tamamlamak için alternatif programlar kullanıyoruz.  Panorama konusunda bir çok uygulama geliştirilmiş ama şimdiye kadar gördüklerim arasında hiç biri Dermandar Panorama kadar etkili ve kolay çekim sunmuyor.

Uygulamayı çalıştırdığımızda oldukça sade bir arayüz bizi karşılıyor, alt kısımda gördüğünüz start düğmesine basarak panorama çekime başlayabilir, info ile çeşitli ipuçları ve kullanışlı talimatlara ulaşabilir ve gallery kısmına girdiğinizde ise kendi çektikleriniz dışında dünyanın dört bir yanından kullanıcıların paylaştığı panoramik fotoğrafları görebilirsiniz. Üstelik bu menüde near me seçeneği ile size yakın olan insanların paylaşımlarını da görme imkanına sahipsiniz.

Uygulamada panorama çekim başlattıktan sonra telefonunuzu sağdan sola doğru sahne üzerinde kaydırarak ekranda gördüğünüz yin-yang işaretlerini birbirine bağlamaya çalışmanız gerekiyor. Şekiller her bağlandığında 1 saniye gibi bir sürede fotoğrafı çekiyor ve yin-yang şekli tekrar ayrılıyor. Siz yine aynı sahne üzerinde bunları birleştirecek şekilde ilk adımı tekrarlıyorsunuz. Çekmek istediğiniz tüm geniş alanı fotoğrafladıktan sonra finish düğmesine tıklamanız yeterli.  Ayrıca uygulama çekeceğiniz sahne üzerinde düzgün ilerleyebilmeniz için cihaza entegre olan ivmeölçer özelliğini kullanıyor. Bu sayede yin-yang işaretlerini birleştirirken bu işlemi kaydırmadan yapabiliyorsunuz, eğer sahnenin çok dışına çıkacak olursanız uygulama otomatik olarak bitirme işlemi yapıyor ve o ana kadar çektiğiniz fotoğrafları birleştiriyor. Bu nedenle bu uygulama ile kötü bir panorama fotoğraf çekmek gerçekten çok zor. Oldukça geniş bir alanı çektiğinizde bile Dermandar birleştirme işleminini oldukça hızlı bir şekilde yaparak panoramik görüntüyü saniyeler içinde size sunuyor. Daha sonra fotoğrafı isterseniz galeriye kaydedebilir veya silebilirsiniz.

Dermandar başarılı bir panorama uygulaması olması dışında içinde barındırdığı galeri özelliğiyle de oldukça iddialı. Burada paylaşılan fotoğrafları görebilir, bu fotoğrafların nerede çekildiğine google maps üzerinden bakabilir, kendi çektiğiniz bir fotoğrafı gönderip tüm dünya ile paylaşabilirsiniz. Hatta dermandar.com üzerinden üye olarak oluşturacağınız hesapta fotoğraflarınızı saklayabilir ve sitedeki harita üzerinden istediğiniz bir bölgede hangi fotoğraflar paylaşılmış göz atabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Uygulamayı kullanma fırsatım olmadı ama forumlarda çok övgü aldığını görüyorum. Ayrıca programın ara ara ücrestsiz olduğunu öğrendim ki indirmek için bekliyorum, acelem yok 🙂

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Puan ver