Ücretsiz

Habitica

Editörün Puanı
  • Arayüz
  • Kullanım
  • Fiyat

Eskiden RPG oyunları için bolca vaktiniz vardı, kimi zaman sabahlara kadar başından kalkmazdınız. Şimdi ise yoğun iş hayatınız yüzünden buna hiç vaktiniz olmuyor. Hatta bu yoğunluğu organize etmenin yollarını arar hale geldiniz.

Çoğu insan bu hareketli yaşam temposu içinde bazı yapması gereken işleri hatta alışkanlıklarını bile unutur hale geliyor. Bunun için ise çoğu zaman not alma ihtiyacı doğuyor. Şu aralar bir çoğumuzun akıllı telefon kullandığı düşünülecek olursa bunun en etkili yöntemi görev yöneticisi – yapılacaklar listesi şeklinde çeşitli uygulamalar kullanarak bunları not etmek.

Şimdi diyeceksiniz ki neden RPG oyunlar ile giriş yaptın, yapılacaklar listesi ne alaka? Eğer daha yazının başlangıcında hem RPG hem de yapılacaklar listesini duyup iştahınız kabarmaya başladıysa Habitica ile tanışmaya hazır olun!

Habitica temelinde bir görev yönetim uygulaması ama yapımcısı HabitRPG onu öyle bir hale getirmiş ki yüzbinlerce kullanıcısı ile aynı zamanda keyifli bir RPG ortaya çıkmış.

Habitica_1

Gücünü eğlenceli ödül ve ceza sisteminden alan Habitica oldukça anlaşılır bir arayüze sahip. Uygulamada alışkanlıklar, günlük işler, yapılacaklar şeklinde farklı menü grupları bulunmakta. Tüm projelerinizi, görevlerinizi ve hatırlatmalarınızı bu menülerden uygulamaya ekleyebiliyorsunuz. Uygulamanın öyle oyun gibi görünüşüne de fazla aldanmayın, büyük ölçekli projelerin dahi üstesinden gelebilecek kadar becerikli, dosya depolama ve konuşma yeteneklerine sahip.

Habitica_2

Uygulamayı biraz inceledikten sonra yapılacaklar listenizi, projelerinizi ve alışkanlıklarınızı uygulamaya girebilirsiniz. Üyelik esnasında seçeceğiniz karakterinizi kişiselleştirdikten sonra, görevleri tamamladıkça seviyeniz yükselecek, kazanacağınız çeşitli malzemeler ve altın ile karakterinizi geliştirebilecek ve daha üst seviyelere doğru yol alacaksınız. Görevleri atlar ve zamanında yerine getirmezseniz sağlık kaybediyor, hatta çok başarısız bir görev yönetimi sergilerseniz ölüyorsunuz. Karakteriniz ne kadar güçlü ise diğer kullanıcılara göre gerçek hayatta da sorunluluklarını zamanında yerine getiren, görevlerini aksatmayan bir birey olarak kendinizi göstermiş olacaksınız. Bunun sayesinde zaman içinde en ufak notlarınızı bile uygulamaya kaydediyor olabilirsiniz. Bazıları için çok saçma bir uygulama gibi gelse de şunu unutmamak lazım, özellikle iş hayatında motivasyon en önemli faktör ve birçok kişinin motive edilmeye edilmeye ihtiyacı var.

Habitica_3

Habitica_4

Ayrıca Habitica‘da başarılı olmak için insanların birbirini teşvik ettiği loncalar da bulunuyor. Bu ise sizlere farklı fikirlerin ve daha iyi bir görev yönetimi ile Habitica’da yükselmenin kapısını aralıyor. iOS uygulaması dışında web sitesi üzerinden de yönetebileceğiniz Habitica farklı yaklaşımı ile dikkatinizi çektiyse onu buradan indirebilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Puan ver