$1.99

Okey 51

Editörün Puanı
  • Grafik
  • Oynanabilirlik
  • Ses

Okey seven iPhone ve iPad sahiplerinin mutlaka tanıyacağı bir isim olan ve Okey, Okey Online, Batak Online gibi oyunların geliştiricisi Adikus yeni bir oyuna daha imzasını attı. Dün itibariyle App Store’da yerini alan Okey 51 oyunu büyük talebin olduğu bir boşluğu doldurarak sevenlerini oldukça mutlu edecek diyebilirim.

Çoğunuzun bildiği üzere okey oyunu zaman içinde yayılmaya başladıkça farklı kollara ayrılmıştır, 51 oyunu ise bunlardan bir tanesidir. Bunun dışında 34 ve 101 gibi versiyonları olan bu oyunda klasik versiyondan farklı olarak elimizdeki taşları masaya açarak ve işleyerek bitirmeye çalışıyoruz. 101 oyunu ile oldukça benzer olan 51 oyunu bazı kurallarının farklı olması ile ondan ayrılmaktadır. 101 oyununda masaya açılan perlerin toplamı 101 ve üzeri olması gerekirken 51 oyununda bu toplam 51’dir ancak bir oyuncu daha yüksek bir rakam açtığında masaya açılması gereken alt limit bu olur. 101 oyununda toplamda 21 taş dağıtılırken 51 oyununda 14 taş dağıtılır. Eğer çift açacaksanız; 101 oyununda 5 çift, 51 oyununda ise 4 çifte sahip olmanız gerekmektedir. Çift açan oyuncu, oyun sonunda elinde kalan taşların 2 katı kadar ceza yer ama oyunu bitirirse diğer oyunculara 2 kat ceza yazılır. 101 oyunundan farklılıklarını dile getirerek bu oyunu bilenlerin biraz fikir edinmesini sağladıktan sonra, 51 oyununu hiç bilmeyenlerin oldukça detaylı bir şekilde hazırlanmış kurallar ve nasıl oynanır bilgisine oyun içindeki yardım menüsünden ulaşabileceğini söyleyebilirim.

Arayüz olarak oldukça başarılı bulduğum Okey 51 oyununda özellikle masaya açılan taşların dizilimi ve iPhone gibi bir ekrana net bir şekilde sığdırılmış olması beğenimi arttırdı. Neden oyunun 101 olmadığını anlamak sanırım şimdi daha kolay 🙂 Oyunda rakipleriniz otomatik oynayan botlar. Akıcı bir oynanabilirlik sunan bu botlar sayesinde fazla beklemeden oyunun tadına varabiliyorsunuz. Oynadığım süreç içinde hiç bir sorun ile karşılaşmadığım bu rakipler oldukça iyi bir yapay zekaya sahip gibi görünüyorlar. Özellikle atılan taşları takip ettiğimde botların el açmadan önce mümkün olduğunca küçük sayıları elden çıkarırken daha sonra büyük olanları elden çıkarmaya başladıklarını gördüm, rasgele taşlar atılmıyor.

Elinizde bulunan perlerin toplamı, taşların masaya açıldığı bölümün sağ alt köşesinde göreceğiniz rakamın üzerinde ise ya da 4 adet çiftiniz var ve çifte gitmeye karar verdiyseniz taşlarınızı masaya açabilirsiniz. Bunun için ekranda göreceğiniz el şeklindeki ikona dokunarak seri mi yoksa çift mi açmak istediğinizi belirterek devam edebiliyorsunuz. Sonraki ekranda eğer seri açıyorsanız elinizdeki perleri seçerek taşların toplamını görebiliyor ve açabileceğiniz rakamın üzerinde ise taşlarınızı masaya açarak oyuna devam ediyorsunuz. Eğer elinizdeki toplam sayı yeterli değilse son aldığınız taşı geri bırakarak ortadan taş çekip devam edebilirsiniz. Aslında bulunduğumuz oyun içinde elimizdeki toplam rakamı taşların açıldığı bölümün sol alt köşesinde veya başka uygun bir noktada görebilsek daha güzel olabilirdi diye düşünüyorum. Taşlarınızı masaya açtıktan sonra elinizde kalan taşları işleyerek bitirmemiz gereken oyunda eğer işler taş atarsanız 51 puan ceza hanenize yazılıyor. Taşlarınızı işlemek için ise yapmanız gereken taşı uygun yere sürüklemek ve artı işareti belirince bırakmak.

Okey 51 oyunu standart olarak 5 el üzerinden hesaplanıyor fakat ayarlar menüsüne baktığımızda 3, 7, 9 ve 11 seçeneklerinin olduğunu görüyoruz. Ayrıca bu menüden oyun içi sesleri, oyun müziğini kapatabilir, okey taşı işaretli gelmesin istiyorsanız bu özelliği pasif hale getirebilir ve sahte okeyi kapatabilirsiniz. Sahte okey kuralı geçerli olmadığında gelen yıldız işaretli taşı okey olarak kullanabiliyoruz yani bildiğimiz sahte okey kuralı geçerli olmuyor.

Online oyun seçeneği ve Game Center entegrasyonu da olmalıydı demeden geçemediğim oyun botlara karşı oynanıyor olsa da bu oyunu sevenlerin oldukça güzel vakit geçirmesini sağlayacak kalitede. Adikus tarafından geliştirilen önceki oyunları göz önüne aldığımda hepsi zaman içinde yeni versiyonları ile kullanıcıların geri bildirimlerine yanıt vererek eksiksiz bir hale geldiler. Bu nedenle Okey 51‘in de zamanla kusursuz olacağını düşünüyorum. Belki bir sonraki versiyonda çok uyumlu bulmadığım oyun müziğini de gözden geçirirler 🙂

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Puan ver