Ücretsiz

Onavo ile data kullanımınızı düşürün

Editörün Puanı
  • Arayüz
  • Kullanım
  • Fiyat

Sürekli mobil internet kullanıyor ve her ay yüklü faturalar mı ödüyorsunuz ya da kullandığınız internet paketi bir türlü yeterli gelmiyor mu? Onavo ile bunu düşürmeniz mümkün. Peki bu nasıl oluyor? Onavo nasıl çalışıyor?

Uygulamayı kurduğunuzda iPhone’unuza sizden özel bir profil yüklemenizi istiyor, böylece internet üzerinde yaptığınız her şey sıkıştırılmış olarak Onavo sunucuları aracılığıyla cihazınıza yönlendiriliyor. Böylece sıkıştırılmış veri üzerinden sayfaları görüntülediğiniz için sayfadaki bütün imaj, video ve benzer verilerin boyutu daha düşük oluyor, bu da data kullanımınızı düşürüyor. Opera Mini web tarayıcısı da aynı şekilde sunucu tarafında veri sıkıştırması kullanıyor ancak Onavo sadece web sayfalarını sıkıştırmakla kalmıyor e-posta ve uygulama verilerini de sıkıştırıyor.

 

Uygulamayı kurduktan sonra tüm verileriniz Onavo sunucuları üzerinden yönlendirilir olduğundan akla güvenlik soruları geliyor. Onavo sistemi Amazon’un EC2 bulut sunucuları üzerinde çalışıp birden fazla güvenlik katmanı ile korunuyor. Onavo’nun pazarlama müdürü Dvir Reznik güvenlik ile ilgili aklımızı kurcalayan sorulara net cevaplar vererek, kullanıcıların gizliliğine çok önem verdiklerini, gezilen sayfalara dair herhangi bir verinin kesinlikle kaydedilmediğini ve tüm bağlantıların şifreli (https) olduğunu belirtmiş.

Onavo’nun nasıl çalıştığından bahsettik, biraz da uygulamadan bahsedelim. Arayüz olarak oldukça sade ve başarılı olan uygulama şu an App Store’da ücretsiz olarak sunulmakta. Uygulama kurulduktan sonra sadece 3G üzerinden bağlandığınızda arka planda çalışır, Wi-Fi ile bağlandığınızda aktif değildir. Kullanıcı arayüzü sadece üç bölümden oluşmakta, data saver, raporlar ve ayarlar. Data saver bölümünde uygulamanın ne kadar çalıştığını ve ne kadar veri kullandığınızı görürsünüz, eğer bir internet planı kullanıyorsanız ne kadar kotanız kaldığını görebilirsiniz, raporlar bölümünde ise açıklayıcı grafiklerle ne kadar veri sıkıştırmışsınız, ne kadar kar etmişsiniz günlük yada aylık olarak ayrı ayrı uygulama başına görebilirsiniz. Ayarlar menüsünde ise görüntülerin sıkıştırma kalitesini, epostalarınızın sıkıştırmaya açık olup olmayacağını ayarlayabilir yada Onavo profilini cihazınızdan kaldırabilirsiniz.

Uygulamayı görüntü kalitesi orta seviyede ayarlı olarak iki gün boyunca test amaçlı kullandığımda ortalama %52 civarında bir veri kazancım olduğunu gördüm. Kullandığım verinin çoğunun sırasıyla twitter uygulaması, web ve video kaynaklı olduğunu öğrendim. Demek ki ortalama olarak aylık 1 GB veri kullanıyorsanız bu uygulama ile bunu 500 mb civarına düşürmeniz mümkün olabilir. Özellike yurtdışına seyahat edenler ve sürekli iPhone’u üzerinden internete bağlananlar için çok iyi bir tasarruf sağlayacağı kesin. Ayrıca veri tüketim alışkanlıklarınızı izlemenize olanak sağlayan harika bir araç olduğu için bizden tam puan alıyor.

 

Yorum yok

Geri İzlemeler/Ping Dönüşleri

  1. Onavo Count | App Medya | Apple iOS Uygulama ve Oyun Rehberiniz, İncelemeler, Günlük Fırsatlar - [...] Count, Onavo Extend adlı veri sıkıştırma uygulamasının geliştiricileri tarafından hazırlanmış ve hücresel [...]
  2. DataMan Next : Track Data Usage In Real-Time | App Medya | Apple iOS Uygulama ve Oyun Rehberiniz, İncelemeler, Günlük Fırsatlar - [...] Eğer veri kullanım oranınızı düşürmek isterseniz daha önce incelemesini yaptığımız Onavo uygulamasına ve data kullanımınızı uygulama bazında takip etmek…

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Puan ver