$0.99

One Man Army

Editörün Puanı
  • Grafik
  • Oynanabilirlik
  • Ses

iPhone için yapılan ilk kule savunma oyunu olma ünvanını taşıyan Fieldrunners‘a olan ilgiyi gören bazı geliştiriciler bir dönem bu tür oyunlara ağırlık vermeye başladılar ve hala göz ardı edilemeyecek kadar çok seven kitlesi var. Bu yazımda artık uygulama mağazasına baktığımızda yüzlerce örneği olan kule savunma oyununa biraz farklı bir bakış açısı getirerek Tickled Pink Games ve Chillingo tarafından sunulan One Man Army oyununu inceleyeceğim.

Her kule savunma oyununda olduğu gibi One Man Army‘de de önceden belirlenmiş yolları takip eden mutantları cephaneliğimize erişmeden önce durdurmamız gerekiyor. Oyunu diğerlerinden farklı kılan yanı ise kurabileceğimiz defans kuleleri dışında ekranın alt kısmında eli silahlı bir adamımızın bulunması ve bize gerçek zamanlı olarak ateş etme fırsatı vermesi. Bu oyuna her ne kadar yenilikçi bir ek olsa da bütün bölümlerde adamımızın hep sabit yerde duruyor olması oyunu monotonlaştırdığı için biraz hayal kırıklığı yaratıyor.

Ayrıca ilerleyen bölümlerde aktif olan yeni silahlar ve kuleler dışında durup size ateş eden mutantlar ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Mutantları öldürdükçe kazandığınız paralar ile güçlü mutantlarla karşılaştığınızda daha fazla etkiye sahip ancak ücretli olan silahları kullanabilir veya ihtiyacınız varsa ilk yardım paketi ile sağlık seviyenizi yükseltebilirsiniz. Unutmadan belirtmekte fayda var ücretsiz tek silahımız olan taramalı tüfeği sürekli kullandığımızda ısındığı için zaman zaman duruyor ve ateş etmemeye başlıyor, bunu sol taraftaki bardan takip edebiliyorsunuz. Sağ üst kısımda göreceğiniz iki seçenek ile ise kuleler ve silahlar arasında geçiş yapılabiliyor, mutantların yoğun olarak geldiği bir anda kule eklemek ya da yükseltmek için geçiş yapmaya ihtiyacınız olursa bu durum biraz can sıkıcı olabiliyor.

Toplamda 6 farklı bölge içinde 6’şar bölümden oluşan oyunda her bölümde cephaneliğinize 5’ten fazla mutant girmeyi başarırsa oyun hemen sonlanıyor. Bu yüzden özellikle hızlı koşan köpeklere dikkat etmekte fayda var.

One Man Army farklı ve oldukça eğlenceli bir kule savunma oyunu diyebilirim fakat zorluk seviyesinin olmayışı, menüde gezerken bazı butonlara basmanın zor oluşu, retina ekran desteğinin olmayışı ile benden tam puan alamıyor. Ancak bu türü sevenlerin hoşuna gideceğini düşündüğüm oyunu indirmeden önceden aşağıdaki videoyu izleyerek daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Puan ver