Free

Paper Glider vs. Gnomes

Editörün Puanı
  • Grafik
  • Oynanabilirlik
  • Ses

Neon Play tarafından geliştirilen ve bir zamanlar kendine uzunca bir süre üst sıralarda yer edinen Paper Glider oyununu sonunda dayanamayıp yüklemiş ancak sadece kağıt bir uçağı olabildiğince uzun mesafeye uçurmakla uğraşmayı saçma bularak kısa bir süre sonra silmiştim. Anlaşılan bu fikir Neon Play’e de oldukça sade gelmiş olmalı ki, boş durmayarak bu kağıt uçak fırlatma oyununun içine biraz fizik motoru ve biraz bulmaca katarak Paper Glider vs. Gnomes oyununu ortaya çıkarmış ve sonunda oldukça eğlenceli bir oyuna imza atmış.

Oyunda amacımız etrafta fazlasıyla gürültü yaparak huzursuzluk saçan cüceleri kağıt uçağımızı uçurup bombalamak 🙂 Her bölümde farklı sayıda kağıt uçak ve zorluk seviyesi ile karşılaştığımız oyunda tüm cüceleri yok etmeyi başardığınızda bir sonraki bölüme geçebiliyorsunuz. Oynamak için kağıt uçağı tutarak ekranın herhangi bir noktasından istediğiniz açı ile sağa doğru sürükleme hareketi yaparak uçurabiliyorsunuz. Burada sürükleme hızınız da önem kazanıyor. Her kağıt uçak bir bomba bırakabiliyor ve bombayı bırakmak için uygun yere geldiğinizde üzerine bir kere dokunmanız yeterli oluyor. Oyunda bazı bölümler belirli bir noktaya başarılı bir şekilde bomba bırakmak üzerine tasarlanmış ve bunu başardığınızda zincirleme bir reaksiyon oluşturarak tüm cüceleri yok edebiliyorsunuz.

Başlarda her ne kadar Angry Birds, Fragger, Monster Island tarzı oyunları çağrıştırıyor olsa da ilerleyen seviyelerde cücelerin benzersiz bir bulmacanın ardına gizlenmiş olduğunu görmek oyun zevkini daha da arttırıyor diyebilirim. Oyun içinde daha fazla yıkıcı olmak istiyorsanız mağazayı ziyaret ederek değişik kağıt uçaklar ve buna bağlı olarak daha etkili bombalar alabilirsiniz. Ayrıca her seviyede sınırsız kağıt uçak hakkı, bütün seviyeleri aktif hale getirme, tetikleyici gibi çeşitli paketleri satın almanız da mümkün.

Toplamda 3 seviye ve 63 bölümden oluşan oyunda fizik motoru üzerinde biraz daha çalışılması gerektiğini düşünüyorum. Ama ilerleyen bölümlerde bulmacaların oyunu daha zevkli hale getirmesi sizi oyuna bağlıyor ve hemen sıkılarak bırakmıyorsunuz.

Oyunu indirmeden önce aşağıdaki videoyu izleyerek oyun hakkında daha fazla fikir sahibi olmak isteyebilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Puan ver