5,49 TL

Unmechanical

Editörün Puanı
  • Grafik
  • Oynanabilirlik
  • Ses

Indie oyunlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama son zamanlarda oyun mekaniklerindeki yenilikler ve farklılıklarla dikkat çekerek başarıyı yakalayan geliştiriciler benim fazlasıyla dikkatimi çekiyor. Birçok kişi gibi benim de beğenimi kazanan bu oyunlardan biri ise Unmechanical. Geçtiğimiz Ağustos ayında ilk olarak PC platformunda boy gösteren oyun 18 Mart’ta çıkan iOS versiyonuyla App Store üzerinde yerini almış durumda.

Elimizdeki iPhone ve iPad’lerimiz güçlendikçe Unreal oyun motorunu kullanan yapımların sayısı hissedilir bir şekilde çoğalmaya başladı. Yine gücünü Unreal oyun motorundan alan, Talawa Games‘in geliştirdiği ve dağıtımcılığını Teotl Studios‘un üstlendiği Unmechanical, PC için çıktıktan kısa bir süre sonra birçok kişinin beğenisini kazanan, BIG (Brazilian International Games Festival) tarafından “En iyi oyun” ödülüne layık görülen farklı bir bulmaca oyunu.

Unmechanical_1

Atmosferi ile tipik bulmaca örneklerinden çok farklı olan Unmechanical‘da mekanik bir yeraltı dünyasında başlıyor yolculuğumuz. Oyunda pervanesi ile sağa sola uçabilen ve nesneleri tutarak taşıyabilen bir robotu yönetiyoruz. Amacımız bu fantastik yeraltı dünyasına hapsolan bu robota, yeryüzüne tekrar çıkabilmek için yolu bulmasında yardımcı olmak. Bunu yaparken önümüze çıkan bulmacaları çözerek yolu açmamız gerekiyor.

Unmechanical_2

Oldukça kolay bir kontrol mekanizması ile rahat bir oynanabilirlik sunan oyunda robotumuz ekranda dokunduğumuz alana doğru hareket ediyor. Robotun üzerine dokunarak taşıma moduna geçiş yapıp taş, metal çubuk gibi nesneleri kaldırıp taşıyabiliyoruz. Çeşit çeşit bulmacaların olduğu oyunda bazı noktalarda fizik kurallarını göz önüne alarak, bazı noktalarda ise hafızamızı ve matematiksel zekamızı kullanarak ilerleyebiliyoruz. Genel olarak orta zorluk seviyesinde güzel hazırlanmış bulmacalar fazla canınızı sıkmıyor. Yine de zorlandığınız noktalar olursa ara sıra ekranda beliren soru işaretine dokunarak biraz yardım alabiliyorsunuz.

Unmechanical_3

Unmechanical_4

Jamaika lehçesine göre “küçük ama güçlü” anlamına gelen Talawa kelimesi ile kendilerini çok net bir şekilde tanımlayan Talawa Games gerçekten iyi bir iş çıkarmış ortaya. Görsel açıdan hoşuma giden oyuna mekanik atmosferin havasını güzel bir şekilde yansıtan ses efektleri de eklenince vaktin nasıl geçtiğini anlamak mümkün olmuyor. Fakat oyun müziği için aynı şeyi söyleyemem zor, ben kapatmayı tercih ettim. Bunun dışında pek fazla negatif yönü gözüme çarpmayan bu zevkli oyunun bir diğer kusuru ise kısa sürede bitmesi diyebilirim. Son olarak bazı Türk oyun geliştiricilerimiz bile yer vermezken İsveç’ten çıkan bir oyunda ilk andan itibaren Türkçe dil desteğini görmek sevindirici.

Biraz kafa dağıtmak istiyor ve bulmaca oyunlarını seviyorsanız Unmechanical kesinlikle iyi bir seçim olabilir. Oyunu 5,49 TL gibi bir ücretle buradan indirebilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Puan ver