Ücretsiz

Yandex Navigasyon

Editörün Puanı
  • Arayüz
  • Kullanım
  • Fiyat

Rusya’nın lider konumdaki arama motoru Yandex‘in bir süredir Türkiye için özel olarak üzerinde çalıştığı navigasyon uygulaması Yandex.Navigasyon geçtiğimiz günlerde App Store üzerinden indirmeye sunuldu.

Yandex’in daha önce bizlere sunduğu ve özellikle anlık trafik durumunu başarılı bir şekilde aktarması ile daha çok büyük şehirlerde yaşayan otomobil sahiplerinin vazgeçilmez harita uygulaması olarak popülerliğini yükselten Yandex.Haritalar üzerinden elde edilen tecrübenin bu yeni navigasyon uygulamasına da başarılı bir şekilde aktarıldığını görüyoruz. Ve bunun neticesinde Yandex.Navigasyon anlık trafik durumunu göz önünde bulundurarak yön tarifi yapan ve trafik durumuna göre alternatif yollar çizen ilk navigasyon uygulaması olarak karşımıza çıkıyor.

Yandex.Navigasyon_1 Yandex.Navigasyon_2

Tamamen Türkçe olarak gelen uygulamanın Türkçe sesli komutları tanıyarak hareket halindeyken size sağlayacağı kolaylık ise dikkati çeken artılarından biri oluyor. Nöbetçi eczane, market, atm vb. noktalar dışında söyleyeceğiniz herhangi bir adresi kolay bir şekilde anlayarak size çözüm sunan uygulama sürüş keyfinizi arttırıyor ve hareket halindeyken dikkatinizin dağılmasını minimum seviyelere indirmiş oluyor.

Yandex.Navigasyon_3 Yandex.Navigasyon_4

Piyasada bulunan kendini kanıtlamış birçok navigasyon uygulamasında olduğu gibi 3 boyutlu görünüm ve saate bağlı olarak otomatik olarak değişen gece ve gündüz modu bulunan Yandex.Navigasyon arayüzü dışında tüm sesli yönlendirme özelliklerini de Türkçe olarak sunuyor. Diğer navigasyon uygulamalarından farklı olarak harita üzerinde rota hesaplandıktan sonra trafik durumuna göre size alternatif rota önerilerinde bulunabilen Yandex.Navigasyon bu özelliği ile diğerlerinden bir adım öne çıkıyor. Ancak çevrimdışı haritalarının olmayışı ile bir miktar data kullanımına neden olarak operatörünüzün tarifesi üzerinden ücretlendirilmenize neden olarak en büyük eksi puanı alıyor. Fakat şunu da eklemekte fayda var uygulama daha önce gittiğiniz rota ve harita bilgisini ön belleğine alarak her seferinde belirli bir data tüketimine neden olmuyor.

Tamamen ücretsiz olarak sunulan ve tüm iOS cihazlarınız için App Store üzerinden ulaşabileceğiniz Yandex.Navigasyon‘a navi.yandex.com.tr adresi üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Puan ver